“آبرسانی پوست” از داخل + راه حل های عملی و آسان

“آبرسانی پوست” از داخل + راه حل های عملی و آسان

چگونه پوست را از داخل آبرسانی کنیم؟

چگونه پوست را آبرسانی کنیم؟

چگونه پوست را از داخل آبرسانی کنیم؟ (راهنمای 3 روزه آبرسانی پوست و داشتن پوست هیدراته)

یک پوست بی آب، خشک و پوسته پوسته می­‌تواند روز شما را خراب کند، آرایش شما را بهم بریزد و طراوت و شادابی را از چهره شما فراری دهد.حتی اگر پوست چربی داشته باشید ممکن است پوستتان با کم آب و بی آبی مواجه باشد و شما نتوانید تشخیص مناسبی از این موضوع داشته باشید.

اگر با پوستی خشک، قرمز، پوسته پوسته یا تحریک شده سر و کار دارید، این احتمال وجود دارد که سد رطوبتی پوست شما دچار بحران شده است!

سد رطوبتی پوست که از کلسترول، اسیدهای چرب و سرامیدها ساخته شده است، مسئول حفظ رطوبت و سلامت پوست است.اگر این سد آسیب ببیند یا در معرض خطر باشد (مثلاً، پوست شما نتواند رطوبت را حفظ کند)، می تواند باعث مشکلات جدی هیدراتاسیون پوست شود.

به پوست خود مانند یک پیاده رو سیمانی فکر کنید، وقتی سد رطوبتی این پیاده رو شکسته ‌شود، پیاده رو دارای ترک‌های عمیقی در لایه های زیرین و رویی خود می‌­شود. برای پوست ما، این ترک‌ها لایه‌های حساس پوست ما را در معرض هوای خشک قرار می‌دهند و باعث کم‌آبی آن‌ها می‌شوند.

خوشبختانه، آسیب سد رطوبت پوست دائمی نیست؛ با تغییرات مناسب در سبک زندگی خود، می توانید آسیب را معکوس کرده و آبرسانی مناسب را به پوست خود بازگردانید و خبر خوب آن که، شما می‌توانید این کار را به سرعت انجام دهید.در حالی که ایجاد هرگونه تغییر طولانی مدت در پوست امری زمانبر است،ترمیم سد رطوبتی پوست نسبتا سریع بوده و فقط در چند روز متوجه افزایش جدی رطوبت پوست خود می‌شوید. در واقع، شما می توانید سطح هیدراتاسیون پوست را تنها در 24 ساعت تغییر دهید.

آیا آماده‌اید که تا پایان هفته چهره متفاوتی به دست آورید؟

پس با من، یاسمن رئیسی، همراه شوید و این راه حل 3 روزه را دنبال کنید تا شروع به ترمیم سد رطوبتی خود کنید و پوست سالم و هیدراته‌ای را که شایسته آن هستید به دست آورید.

 

بهترین روش‌های آبرسانی به پوست چیست؟

این نکات سریع باعث می‌شود که پوست شما هیدراته بماند:

 

 • ۸ تا ۹ ساعت بخوابید.
 • دوش گرفتن را به 5 تا 10 دقیقه محدود کنید و از آب ولرم استفاده کنید.
 • آب کافی بنوشید.
 • قهوه و الکل را محدود کنید.
 • مصرف دخانیات را محدود یا از آن‌ها اجتناب کنید.
 • به سراغ یک پاک کننده ملایم بروید.
 • رژیم غذایی متنوعی داشته باشید که سرشار از اسیدهای چرب ضروری است.
 • از محصولات حاوی سرامیدها، اسید هیالورونیک، لیپیدها و اسیدهای چرب استفاده کنید.
 • از ماسک خواب مرطوب کننده استفاده کنید.
 • از پوست خود در برابر آفتاب، باد و سرما محافظت کنید.
 • با ژله نفتی یک سد رطوبتی ایجاد کنید.
 • سعی کنید سطح استرس خود را کاهش دهید.

چگونه سطح رطوبت پوست خود را آزمایش کنیم؟

قبل از دنبال کردن ادامه مطلب، ایده خوبی است که سطح هیدراتاسیون فعلی پوست خود را آزمایش کنید. یک تست ساده برای کمک به شما در انجام این کار وجود دارد.

با استفاده از انگشت شست و اشاره، قسمت گوشتی پوست خود را در جایی که ناحیه گونه و زیر چشم به هم می رسد، نیشگون بگیرید.

هنگامی که این کار را انجام می دهید، پوست شما برای لحظه‌ای فرو رفته به نظر می‌رسد یا به عبارتی جای انگشتان شما روی سطح آن می­‌ماند. سطح رطوبت پوست شما با سرعت بازگشت پوست به جای خود مشخص می شود.

هر چه پوست سریعتر به عقب برگردد، سطح رطوبت بالاتری دارد. پوستی که به آرامی به موقعیت معمول خود باز می‌گردد اغلب نشان دهنده کم آبی بدن است.

راهنمای 3 روزه هیدراته کردن پوست

راهنمای 3 روزه پوست هیدراته

آیا می خواهید پوست خود را در یک دوره 3 روزه فوق العاده هیدراته کنید؟ 

پس با ما همراه شوید.

داشتن پوست هیدراته: روز اول، پنجشنبه

 • چه زمانی بیدار شوید؟

زود بیدار شدن می‌تواند چیز خوبی باشد. اما اگر می‌خواهید به سرعت به درمان سد رطوبتی پوست بپردازید، ضروری است که به خواب خود ادامه دهید، یعنی ۸ الی ۹ ساعت خواب با کیفیت!

ساعات خواب شما زمانی است که پوست شما خود را ترمیم می‌کند و رطوبت مورد نیازش را دوباره تامین می‌کند در نتیجه خواب بیشتر (و با کیفیت بهتر) کمک زیادی به پوست شما در ترمیم سد رطوبتی خود می‌کند.در مطالعه‌ای که در سال 2020 انجام شد، افرادی که خواب با کیفیت بالایی داشتند، 30 درصد بیشتر از افرادی که خواب ضعیف داشتند، در 72 ساعت بازیابی سد رطوبتی بیشتری داشتند. سعی کنید حداقل 8 تا 9 ساعت بخوابید تا روند بهبودی پوست را تشویق کنید.

 

 • امروز چه بنوشیم؟

وقتیصحبت از ترمیم سد رطوبتی پوست می‌شود، بسیاری از مردم بر روی محصولات پوستی تمرکز می کنند اما در واقع  آنچه به بدن خود وارد می‌کنید نیز به اندازه همان محصولات پوستی اهمیت دارد. بنابراین، اگر می‌خواهید سد رطوبتی خود را ترمیم کنید و آبرسانی به پوست را انجام دهید، باید آنچه را که برای هیدراته ماندن نیاز دارد به بدن خود بدهید؛ به عبارت دیگر، مقدار زیادی آب بنوشید.

پوست شما از 30 درصد آب تشکیل شده است و تمرکز بر هیدراته ماندن - به خصوص اگر زیاد آب می نوشید - می تواند به جبران از دست دادن آب و افزایش هیدراتاسیون در پوست کمک کند.

آندریا وبر، رئیس تحقیق و توسعه خط مراقبت از پوست BABOR می گوید: «به همین سادگی است. هر چه رطوبت بیشتری از داخل به بدن خود بدهیم، سد محافظ ما بهتر عمل می کند.

علاوه بر نوشیدن مقدار زیادی H20، باید مصرف قهوه یا الکل را نیز محدود کنید. اینها هر دو ادرارآور هستند و به طور بالقوه می‌توانند منجر به کم آبی بدن شوند.

یک قانون کلی خوب این است که به ازای هر نوشیدنی الکلی یا کافئین دار که می خورید یک فنجان آب بنوشید.

 

 • امروز چه باید کرد؟

1- روبالشی خود را عوض کنید

برای محافظت از پوستتان، روبالشی‌های نخی خود را با پارچه‌ای نرم‌تر و کمتر جذب کنید. تلاش کنید از محصولاتی از جنس ابریشم،بامبو و یا ساتن استفاده کنید. پارچه ابریشمی ممکن است رطوبت کمتری نسبت به پنبه جذب کند.

2- مواد تشکیل دهنده شوینده صورت خود را بررسی کنید و در صورت نیاز آن را اصلاح یا حذف کنید

مهم است که صورت خود را هر روز بشویید، اما اگر از پاک کننده نامناسبی استفاده  کنید، ممکن است روغن های محافظ پوست را از بین ببرید و به سد رطوبتی پوست خود آسیب وارد کنید.

 

 • امروز چه نباید کرد؟

استفاده از محصولات زیر ممنوع!

 1. ژل یا فوم
 2. پاک کننده های آنتی باکتریال
 3. شستشوی لایه بردار
 4. محصولات معطر

برای امروز یک پاک کننده مبتنی بر روغن و یک لوسیون گیاهی که متناسب با وضعیت پوست شما باشد، کافیست. این محصولات به آرامی پوست شما را تمیز می‌کنند و در عین حال از سد چربی ملایمی که از پوست شما محافظت می‌کند، مراقبت می کنند.

 

 • کی بریم بخوابیم؟

ممکن است وسوسه شوید که شب تا دیروقت بیدار باشید - بالاخره پنجشنبه است! - اما زود بخوابید (قبل از ساعت 11 شب). هر چه زودتر به رختخواب بروید، چشمان شما بیشتر بسته می‌شود و پوست شما زمان بیشتری برای ترمیم خود در طول شب خواهد داشت.

داشتن پوست هیدراته: روز دوم، جمعه

 • چه زمانی بیدار شویم؟

امروز ساعت 8 صبح از خواب بیدار شوید. این ساعت به اندازه کافی دیر است تا مطمئن شوید که خواب خوبی دارید، اما آنقدر زود است که فردا صبح وقتی زنگ ساعت شما به صدا در می آید، زندگی خود را نفرین نکنید!

 • امروز چی بخوریم؟

1- بهتر است روز خود را با ماهی تن و سالمون بگذرانید. هر دو نوع ماهی سرشار از اسیدهای چرب ضروری هستند که می تواند به تقویت سد رطوبتی پوست کمک کند.

وگان یا گیاهخوار؟ مشکلی نیست! شما هنوز هم می توانید اسیدهای چرب ضروری خود را از منابع گیاهی مانند دانه کتان که سرشار از امگا 3 است یا دانه کدو تنبل که سرشار از امگا 6 است، دریافت کنید.

2- مواد مغذی خود را افزایش دهید

اگر می خواهید مزایای ترمیم کننده سد رطوبت ناهار خود را افزایش دهید، مصرف روی خود را افزایش دهید. روی ممکن است تولید کلاژن را در پوست افزایش داده و روند ترمیم را تسریع کند.

غذاهای سرشار از روی عبارتند از:

 • صدف
 • لوبیا
 • گوشت­ها
 • آجیل
 • دانه غلات کامل

 

 • امروز چه باید کرد؟

1- محصولات مناسب را انتخاب و جایگزین کنید

دیروز، پاک کننده هایی را که رطوبت پوست شما را می مکند حذف کردید. امروز، زمان آن فرا رسیده است که محصولات مراقبت از پوست را با موادی که قرار است این رطوبت را جبران کنند، جایگزین کنید.مهمترین موادی که باید به دنبال آنها باشید عبارتند از:

 • سرامیدها برای کمک به ترمیم پوست و جلوگیری از از دست دادن آب از طریق پوست
 • اسید هیالورونیک (HA)، یک مرطوب کننده، که ماده ای است که مولکول های رطوبتی پوست را به هم متصل می کند و به کاهش سرعت تبخیر آب از پوست کمک می کند (HA می تواند تا 1000 برابر وزن خود به آب متصل شود!)
 • لیپیدها و اسیدهای چرب برای تشکیل سد رطوبت و حفظ رطوبت

2- پوست خود را چرب کنید

آیا محصولات مناسب در دست ندارید؟ نگران نباشید - به احتمال زیاد، شما آنچه را که برای تعمیر سد رطوبتی پوست خود نیاز دارید را در آشپزخانه دارید!

اسیدهای چرب ضروری و ویتامین E موجود در روغن‌های گیاهی می‌توانند از طریق پوست جذب شوند که برای تمام غشای سلولی شما مفید هستند. روغن‌هایی مانند روغن آفتابگردان، روغن زیتون، و حتی روغن ذرت برای داشتن یک سد رطوبی متوسط موثر هستند

3- هیدراته شبانه را در برنامه خود بگنجانید

اگر واقعاً می خواهید روند ترمیم سد رطوبتی را تسریع کنید، بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که شبانه روز هیدراته کنید. و بهترین راه برای انجام این کار؟ استفاده از ماسک خواب مرطوب کننده!

روش تهیه؟

 نصف خیار را در مخلوط کن با چند قاشق غذاخوری ژل آلوئه ورا مخلوط کنید تا به قوام یکدستی برسد، سپس یک لایه نازک روی صورت خود بمالید. نشان داده شده است که آلوئه ورا خاصیت آبرسانی دارد، در حالی که خیار خشکی یا تحریک را تسکین می دهد.

همچنین بخوانید:

آلوئه ورا، بلیط یکطرفه به سوی پوست هیدراته

داشتن پوست هیدراته: روز سوم، شنبه

 • چه زمانی بیدار شویم؟

شنبه است، که (احتمالا) به این معنی است که زمان بازگشت به محل کار فرا رسیده است.ممکن است نتوانید زمانی را که باید در طول هفته از خواب بیدار شوید تغییر دهید، اما تغییر زمانی که به رختخواب می‌روید - حتی اگر زودتر از زمانی که عادت کرده‌اید باشد - می‌تواند به شما کمک کند تا به اندازه کافی چشم‌ها را ببندید تا پوست به درستی خود را در طول شب ترمیم کند.

 

 • امروز چی بخوریم؟

برای ناهاری که الف) طعم لذیذی دارد، و ب) سد رطوبتی شما را به طور جدی ترمیم می کند، یک سیب زمینی  را تکه تکه کنید، آن را در روغن زیتون بریزید و در فر کباب کنید. سیب زمینی سرشار از ویتامین C است که تولید کلاژن را افزایش می دهد، در حالی که روغن زیتون مملو از اسیدهای چرب ضروری است که برای تقویت سد رطوبتی نیاز دارید.

 

 • امروز چه باید کرد؟

1- اسلحه بزرگ را رونمایی کنید: وازلین یا بالم دست ساز

اگر احساس می‌کنید پوستتان هنوز رطوبت خود را حفظ نمی‌کند، وقت آن است که اسلحه‌های بزرگ را که به عنوان وازلین یا بالم دست ساز نیز شناخته می‌شود، وارد کنید. اگر آسیب شدیدتری از سد رطوبتی را تجربه می کنید، وازلین یا بالم دست ساز یکی از موثرترین چیزهایی است که می توانید از آن استفاده کنید. وازلین یا بالم دست ساز یک ماده انسدادی است که مانعی بر روی پوست شما ایجاد می‌کند و رطوبت را مسدود می‌کند - و می‌تواند از هدر رفتن آب از طریق اپیدرمی با 98 درصد منبع مطمئن جلوگیری کند.

 

2- یک نفس عمیق بکشید

شنبه ها می تواند استرس زا باشد. اما استرس می تواند باعث اختلال در عملکرد مانع شود و روند تعمیر را به تاخیر بیندازد.اگر می‌خواهید سد رطوبتی خود را تعمیر کنید، به این معنی است که باید استرس را به حداقل برسانید.

دفعه بعد که احساس کردید استرس دارید، مکث کنید و چند نفس عمیق بکشید. تنها چند دقیقه تنفس عمیق می‌تواند پاسخ آرامش بدن شما را تحریک کند و استرس را از خود دور نگه دارد، و ترمیم سد رطوبتی شما را آسان تر می‌کند.

چگونه پوست خود را به صورت داخلی آبرسانی کنیم؟

روی غذاها و نوشیدنی های آبرسان تمرکز کنید. اگرچه از نظر علمی ثابت نشده است که آنها پوست را از داخل مرطوب می کنند، دلایل زیادی وجود دارد که منبع معتبری برای داشتن یک رژیم غذایی متنوع و مغذی است.

این مواد غذایی را در رژیم غذایی خود بگنجانید:

 • ماهی روغنی
 • آجیل
 • آووکادو
 • روغن زیتون
 • سیب زمینی
 • خیار

غذاها و نوشیدنی های کم آب کننده برای محدود کردن عبارتند از:

 • الکل
 • کافئین
 • کربوهیدرات های تصفیه شده
 • شیرینی ها و نوشیدنی های شیرین
 • غذاهای شور

چگونه پوست خود را به صورت خارجی آبرسانی کنیم؟

چگونه پوست خود را به صورت خارجی آبرسانی کنیم؟

این نکات را دنبال کنید تا رطوبت طبیعی پوست خود را حفظ کنید.

 

 • حمام کردن را محدود کنید

حمام آب گرم ممکن است راهی فوق‌العاده برای آرام‌شدن باشد، اما ماندن زیاد در وان می‌تواند احساس خشکی و پوسته پوسته شدن پوست را ایجاد کند. آب ممکن است روغن‌های مرطوب کننده و مفید را از پوست بگیرد، به خصوص اگر آب داغ باشد. آب ولرم بهترین گزینه است.

اگر می‌خواهید حمامی با فواید اضافی داشته باشید، حمام بلغور جو را در نظر بگیرید. بلغور جو دوسر دارای خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی است که می تواند پوست خشک و تحریک شده را تسکین دهد.برای درست کردن حمام بلغور جو دوسر، چند مشت بلغور جو دوسر را با استفاده از غذاساز به پودر ریز تبدیل کنید و در حمام به بدن خود بزنید.

5 باید و نباید برای شستن صورت

 • محصولات مراقبت از پوست خود را با دقت انتخاب کنید

وقتی صحبت از محافظت از سد رطوبتی پوست می‌شود، "ملایم بودن" یک کلمه کلیدی محسوب می­‌شود. این بدان معناست که بهتر است از لایه‌بردارهای خشن و پاک‌کننده‌های کف‌دار که می‌توانند باعث خشکی شدید پوست شوند، دوری کنید. در عوض، محصولاتی را که حاوی ترکیبات آبرسان هستند، مانند اسید هیالورونیک، گلیسیرین، اسید سیتریک و سرامیدها را جایگزین کنید. همچنین ممکن است درمان های طبیعی برای شما مفید باشد. بر اساس تحقیقات قدیمی تر، روغن نارگیل یک مرطوب کننده موثر است.بعلاوه، گفته می شود که آلوئه ورا به پوست آبرسانی می کند و فواید درمانی دارد.

چگونه بهترین شوینده پوست را انتخاب کنیم؟

 • از یک دستگاه بخور یا رطوبت ساز استفاده کنید

هوای اطراف شما می تواند پوست شما را خشک کند. یک یک دستگاه بخور یا رطوبت ساز، رطوبت مورد نیاز را دوباره به هوا اضافه می کند که می تواند برای پوست مفید باشد.

 • کرم ضد آفتاب را به خاطر بسپارید

فراموش نکنید که SPF باید بخشی از روتین مراقبت از پوست شما باشد.کرم ضد آفتاب علاوه بر محافظت از پوست شما در برابر آسیب های خورشید، به جلوگیری از وارد شدن شک و استرس بر سد رطوبت پوست شما نیز کمک می‌کند. طبق گفته آکادمی پوست آمریکا، بهتر است از کرم ضد آفتاب با SPF 30 یا بیشتر استفاده کنید.

 

 • از ماسک مرطوب کننده استفاده کنید

برای حفظ و تامین رطوبت پوست خود در طول هفته، می توانید یک ماسک صورت ساده را امتحان کنید. همچنین می‌توانید ماسک‌هایی را که از فروشگاه خریداری کرده‌اید امتحان کنید، اما فراموش نکنید که مواد تشکیل دهنده را بخوانید.

چگونه پوست خود را برای بقیه هفته مرطوب نگه دارید؟

این تعمیر 3 روزه پوست را به عنوان یک راه حل برای داشتن یک سد رطوبتی مطلوب در نظر بگیرید.اما اگر می‌خواهید بهبودی پایدار در پوست داشته باشید، باید عادات خوب خود را حفظ کنید.

 • مقدار زیادی غذاهای غنی از اسیدهای چرب ضروری مانند ماهی، آجیل و روغن زیتون بخورید.
 • هر شب حداقل ۷ تا ۸ ساعت بخوابید.
 • پاک کننده های خشن و لایه بردارها را کنار بگذارید و به محصولات ملایم و مرطوب کننده بروید.
 • مقدار زیادی ویتامین C - هم در رژیم غذایی و هم در محصولاتتان - برای افزایش تولید کلاژن و سرعت بخشیدن به روند ترمیم سد رطوبتی دریافت کنید.

سخن آخر این که، هیچ راه حل یک شبه‌ای برای پوست سالم‌تر و هیدراته‌تر وجود ندارد.

ممکن است با یک محصول قوی‌تر شاهد بهبود پوست خود باشید، اما مطمئن باشید که این موضوع موقتی خواهد بود. بعلاوه ممکن است این محصول به جای بهبودی، جایگزین سد رطوبتی شما شود به همین دلیل است که ما این رویکرد 3 روزه جامع را توصیه می‌کنیم. اگر از این نکات پیروی کنید، پوستی سالم‌تر و درخشان تر خواهید داشت.

اگر می خواهید به طور مداوم عادات مراقبت از پوست و آبرسانی را در خودتان بوجود آورید، یک یا دو عادت جدید را در یک زمان معرفی کنید، یک برنامه غذایی هفتگی پر از مواد سالم برای خودتان درست کنید و یک بطری آب بخرید تا شما را تشویق به مصرف بیشتر H2O کند.

3.7 7 رای ها
به این مقاله امتیاز دهید!
اشتراک در
اطلاع از
guest
24 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
ایدا
ایدا
میهمان
1 سال قبل

لطفا برای کم کردن منافذ پوست هم مطلب بزارید ممنون

ایدا
ایدا
میهمان
1 سال قبل

خیلی توضیحاتتون خوب بود، چیزی که منو مشتاق تر کرد نگارش باحالتون بود، ممنونم از توضیحاتتون 😍

ماریا
ماریا
میهمان
1 سال قبل

ممنون از اطلاعات خوبتون❤️

مهناز
مهناز
میهمان
1 سال قبل

واقعا مطالب آموزنده و مفیدی بود.مخصوصا برای خانمها😊سپاس ازبه اشتراک گذاشتن این مطالب ارزنده با دیگران.

رضا مقدم
رضا مقدم
میهمان
1 سال قبل

مطلب بسیار مفید. سپاس از شما

سارا
سارا
میهمان
1 سال قبل

و از حوله تمیز به جای دستمال کاغذی استفاده کنیم

Raha
Raha
میهمان
1 سال قبل

ممنون از توضیحات بسیار عالی و‌کاربردی شما😍😍بسیار عالی و‌جامع بود

سمیرا
سمیرا
میهمان
1 سال قبل

جالب بود، باید حتما امتحان کنم 👍

سمیرا
سمیرا
میهمان
1 سال قبل

جالب و مفید بود، ممنون از مطالب خوبتون 👍

سارا
سارا
میهمان
1 سال قبل

ممنون از اطلاعات خوبتون ❤

مریم
مریم
میهمان
1 سال قبل

عالی بود.

nik art
nik art
میهمان
1 سال قبل

اطلاعات بسیار خوبی گذاشتین من ی سریاشو نمیدونستم اصلا و رعایت نمیکردم
لطفا واسه از بین بردن کک مک هم اطلاعات بزارید تشکر

24
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x