این 5 چیز را روی “صورت” خود قرار ندهید!

این 5 چیز را روی “صورت” خود قرار ندهید!

بدترین محصولات مراقبت از پوست صورت

اشتباهات در روتین پوستی

 

شاید شما فردی باشید که برای مراقبت از پوست صورت خود مقدار زیادی آب می‌نوشید و صورت خود را دو بار در روز می‌شویید. وقتی نوبت به لوسیون و سرم‌ها می‌رسد جزو کسانی هستید که اطلاعات کاملی از مواد تشکیل دهنده آن‌ها دارید و با دقت و با توجه به نوع پوست خود آن‌ها را انتخاب کرده‌اید.

اما بیایید صادق باشیم، همه ما در طول زندگی خود چیزهایی را روی صورتمان گذاشته‌ایم که، به زبان ساده، نادرست بودند و متاسفانه اجتناب از این موارد بسیار سخت است. چه بسا موادی که نه تنها برای صورت و پوست مفید نبوده بلکه باعث ضرر و آسیب‌های جبران ناپذیری نیز شده‌اند اما همچنان مورد استفاده قرار می‌گیرند چرا که در باور عمومی پذیرفته شده‌اند و قد این باور عمومی هنوز به قد علم نرسیده است!

1. خمیر دندان

شاید قبلاً این عبارت را شنیده باشید: قرار دادن خمیر دندان بر روی یک زغال چوبی آن را ضدعفونی و خشک می‌کند. استفاده از خمیردندان روی پوست یکی از آن افسانه‌های سرسختی است که گویا قصد ندارد از بین برود و مهم نیست که هر چند وقت یکبار متخصصان پوست در مورد آن هشدار می دهند.

چرا خمیر دندان برای پوست مضر است؟

این فرض که خمیردندان برای آکنه عالی است از این واقعیت ناشی می‌شود که بسیاری از خمیردندان‌ها حاوی تریکلوزان هستند، که ماده‌ای است که در طیف وسیعی از صابون‌ها و محصولات پاک‌کننده برای جلوگیری از رشد قارچ‌ها و باکتری‌ها استفاده می‌شود. این ماده کاربردهای پزشکی مهمی دارد، مانند پیشگیری از التهاب لثه، اما سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) استفاده از آن را در صابون‌های ضد باکتری و سایر محصولات در سال 2016 ممنوع کرد. علاوه بر نگرانی‌های کلی در مورد آلرژی‌ها و مقاومت باکتریایی، تریکلوزان می تواند به سیستم غدد درون ریز شما آسیب برساند. .

تریکلوزان تنها ماده ای نیست که خمیردندان را به انتخاب بدی برای درمان آکنه تبدیل می‌کند. خمیردندان می‌تواند بیشتر از اینکه مفید باشد، ضرر داشته باشد، زیرا حاوی موادی است که مینای شما را تقویت می‌کند، دندان‌های شما را سفید می‌کند، تارتار را کاهش می‌دهد و از پوسیدگی دندان جلوگیری می‌کند. این مواد برای پوست، به خصوص پوست صورت، ایمن یا ملایم نیستند. نتیجه: خمیر دندان می‌تواند آکنه شما را بدتر از قبل کند.

به جای خمیردندان از چه چیزی برای رفع آکنه و جوش استفاده کنیم؟

اگر می‌خواهید سریع از شر جوش خلاص شوید،  توصیه می‌شود که از اسید سالیسیلیک 1 درصد یا بنزوئیل پراکسید 2.5 درصد به عنوان درمان لکه‌ای استفاده کنید. هر دو، ترکیب رایج در مواد شوینده صورت  هستند و حتی ممکن است ،بصورت مخفی، بخشی از روتین مراقبت از پوست شما نیز باشند.

اسید سالیسیلیک یک بتا هیدروکسی اسید است که معمولا برای لایه برداری شیمیایی استفاده می‌شود. اسفاده از آن باعث باز کردن منافذ پوست می‌شود و همچنین دارای خواص ضد التهابی و ضد باکتریایی نیز است.
بنزوئیل پراکسید یک آنتی بیوتیک است که با باکتری‌ها و التهاب مبارزه می‌کند.
اگر جوش شما فوق‌العاده بزرگ یا دردناک است، بهتر است با یک فرد متخصص پوست مشکل خود را در میان بگذارید به دو دلیل:

اول آن که مهم است که مطمئن شوید که جوش شما در واقع یک جوش است و نه چیز نگران کننده تر، مانند فولیکولیت یا کورک. متاسفانه این موارد رایج‌تر از آن چیزی است که فکر می‌کنید، به‌ویژه وقتی صحبت از برجستگی‌هایی می‌شود که «در آنجا خورشید نمی‌تابد».
دوم آن که اگر جوش شما به اندازه کافی بزرگ باشد، ممکن است تزریق کورتیزون یا آنتی بیوتیک به شما پیشنهاد شود.

2. هیدروژن پراکسید یا آب‌اکسیژنه

این احتمال وجود دارد که در تمام عمر خود یک بطری قهوه‌ای آب اکسیژنه زیر سینک خود داشته باشید. درست است که این ماده کاربردهای عملی دارد، اما ممکن است این کاربردها دقیقا آن‌هایی نباشند که انتظارش را داشتید.

چرا آب اکسیژنه برای پوست مضر است؟

باور عمومی می‌گوید که باید زخم‌ها را با آب اکسیژنه شست و شو دهید؛ اما در عمل و تحقیقات علمی در حال حاضر دیگر برای ضدعفونی کردن زخم‌ها از آب اکسیژنه استفاده نمی‌شود بلکه این ماده برای ضدعفونی کردن تجهیزات پزشکی بیشتر کاربرد دارد و به عنوان یک پاک کننده چندمنظوره استفاده می‌شود. 

با همان باور عمومی و نه علمی مردم شروع به استفاده از آب اکسیژنه روی زخم کردند زیرا خاصیت ضد عفونی کنندگی دارد. برخی از افراد با این آموزش منطقی به نتیجه طبیعی رسیدند: آب اکسیژنه باید برای آکنه نیز عالی باشد!

متأسفانه استفاده از آب اکسیژنه روی پوست ایده بسیار بدی است.

آب اکسیژنه علاوه بر مبارزه با باکتری‌های بد، با باکتری‌های خوب روی پوست ما نیز مبارزه می‌کند. و ما به آن باکتری خوب نیاز داریم تا سد پوستی خود را قوی نگه داریم. این ماده همچنین پوست را تحریک می‌کند و باعث قرمزی و التهاب می‌شود.

به جای آب اکسیژنه از چه چیزی استفاده کنیم؟

می توانید آب اکسیژنه را برای تمیز کردن نگه دارید، اما برای مراقبت از زخم، نه! توصیه می‌شود محل جوش یا جوش زخمی شده را به آرامی با آب و صابون تمیز کنید. شما حتی لزوماً نیازی به استفاده از آنتی باکتریال ندارید.

 

3. عطرها

یک باور غلط آن است که عطرها به دلیل داشتن الکل! برای رفع جوش و آکنه مناسب هستند. ممکن است محصولاتی که شما استفاده میکمید حاوی اسانس یا عطر باشسند اما استفاده از عطر به صورت مستقیم و برای رفع جوش اصا گزرینه خوبی نیست.

چرا عطر برای پوست صورت مضر است؟

عطرها یک عامل بسیار رایج آلرژی تماسی هستند.

سد پوستی هیچ کس کامل نیست.چه پوست شما خشک، حساس، مستعد آکنه باشد، چه یک بیماری پوستی داشته باشید که باعث ایجاد جوش‌هایی مانند اگزما شود، احتمالاً سد پوستی شما حداقل کمی به خطر افتاده است.

حتی اگر هیچ مشکل پوستی ندارید،بهتر است در صورت امکان از حساسیت یا تحریک پوستی جلوگیری کنید.

اما این تنها دلیلی نیست که عطرها انتخاب خوبی برای پوست شما نیستند. در اینجا چند مورد دیگر وجود دارد:

وقتی عطرها را روی پوست خود بمالید، می توانند به مواد تحریک کننده تری اکسید شوند.
مناطقی که عطر در آن استفاده می شود می تواند به نور خورشید حساس‌تر باشد، و همین امر می‌تواند باعث آفتاب سوختگی، سرطان پوست و پیری پوست شود.
اگر به یک عطر حساسیت دارید، به خصوص اگر در محصولی مانند دئودورانت باشد، می‌تواند باعث ایجاد پرپیگمانتاسیون در چین های پوست شما شود.

به جای عطر از چه چیزی استفاده کنیم؟

هنگامی که به مراقبت از پوست و لوازم آرایشی نگاه می کنید، باید از محصولاتی استفاده کنید که خود را به عنوان "هیپوآلرژیک"، "بدون عطر"، "توصیه متخصص پوست" و یا برای پوست حساس توصیف می کنند.

و حتی اگر اسپری عطر بخش مهمی از برنامه روزانه شماست،توصیه می‌شود آن را به جای پوست روی لباس‌هایتان اسپری کنید. و اگر واقعاً می‌خواهید آن را روی پوست خود اسپری کنید، آن را در محلی مانند مچ دست خود بزنید، که کمتر در معرض نور خورشید قرار می‌گیرد.

 

4. نئومایسین و پلی میکسین B (قطره گوش و چشم)

ممکن است این دونام، نام‌هایی نباشند که شما با آن‌ها آشنا باشید، اما احتمالاً یک یا چند مورد از این مواد را در کابینت دارویی خود دارید. نئومایسین و پلی میکسین B آنتی بیوتیک هایی هستند که می توانند به طور جداگانه یا ترکیبی برای درمان عفونت های باکتریایی پوست استفاده شوند. شما می توانید آنها را، همراه با باسیتراسین، در پماد آنتی بیوتیک سه گانه، که معمولا با نام تجاری Neosporin® شناخته می شود، پیدا کنید.

چرا برای پوست صورت مضر است؟

آنها آنتی بیوتیک های خوبی نیستند چرا که طیف وسیعی از میکروب‌ها را هدف قرار نمی‌دهند و اغلب باعث ایجاد درماتیت تماسی آلرژیک می شوند.

 

5. اسکراب نمک و شکر

اسکراب نمک و شکر این روزها بسیار مد شده است. همه دوست دارند پوستی تمیز و شاداب داشته باشند. اما آیا استفاده از نمک و شکر به عنوان یک اسکراب کننده صحیح است؟

چرا اسکراب نمک و شکر برای پوست صورت مضر است؟

معمولا از نمک و شکر برای لایه برداری و حذف سلول های مرده پوست استفاده می‌شود. اما همین نمک و شکر می توانند باعث ایجاد پارگی های کوچک در سد پوستی شوند و آن را مستعد التهاب و تحریک کنند. باکتری‌ها نیز می‌توانند در این منفذها نفوذ کنند.

بعلاوه این لایه‌بردارهای خشن می‌توانند چربی طبیعی پوست را از بین ببرند، سد پوستی شما را به خطر بیاندازند و آن را مستعد از دست دادن آب کنند. نتیجه: داشتن پوست خشک تر و حساس تر.

نمک و شکر در کلوچه و کیک‌ها عالی هستند. اما آنها را از چهره خود دور نگه دارید!

اگر می خواهید پوست صورت خود را شاداب و ظریف نگه دارید:

  • از آب اکسیژنه، خمیر دندان، نئومایسین، یا اسکراب نمک و شکر استفاده نکنید.
  • تا حد امکان از محصولات بدون عطر استفاده کنید.
  • هر چیزی را که قصد دارید روی صورت خود قرار دهید، بصورت نقطه‌ای آزمایش کنید.
  • اگر مطمئن نیستید محصول یا ماده‌ای برای پوست شما بی‌خطر است، با یک متخصص پوست صحبت کنید.

 

0 0 رای ها
به این مقاله امتیاز دهید!
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x