منافذ باز پوست: دلایل و بهترین روش‌های درمان

منافذ باز پوست: دلایل و بهترین روش‌های درمان

بهترین روش درمان منافذ باز پوست

منافذ باز پوست را چگونه درمان کنیم؟

همه منافذ پوست باز هستند و به پوست اجازه تنفس می دهند. هر منفذ حاوی یک فولیکول مو است. همچنین منافذ حاوی غدد چربی (روغنی) هستند که روغنی به نام سبوم می‌سازند.

غدد چربی بیشتر در منافذ صورت، پشت، سینه و کشاله ران شما وجود دارند. هورمون ها در تحریک این غدد به منظور تولید مقادیر فراوان سبوم نقش دارند. به همین دلیل است که منافذ روی صورت شما، به ویژه منافذ روی بینی، پیشانی و گونه‌ها، ممکن است بزرگتر از سایر نواحی بدن شما به نظر برسند.

پوست بزرگترین عضو بدن و حاوی میلیون‌ها منفذ است، حتی اگر بیشتر آن‌ها برای چشم انسان قابل مشاهده نباشند! هر نوع پوستی، چه چرب، چه نرمال یا خشک، می‌تواند منافذ با ظاهری باز و بزرگ داشته باشد. این منافذ ممکن است ظاهری کدر به پوست شما بدهند، به خصوص اگر با آلودگی، باکتری، روغن یا سلول های مرده پوست مسدود شده باشند.

داشتن منافذ باز پوستی یک مشکل پزشکی نیست اما منافذ باز می تواند یک مشکل آرایشی برای برخی از افرادی باشد که ظاهر پوست خود را دوست ندارند. در نوجوانان و بزرگسالانی که مستعد آکنه هستند، منافذ باز ممکن است مسدود شده و به جوش های سرسیاه یا سرسفید تبدیل شوند. پوست پیری که حاوی کلاژن کمتری است نیز ممکن است ظاهر منافذ باز و بزرگ‌تر را به خود بگیرد که ممکن است باعث نگرانی شود.

منافذ را نمی توان باز یا بسته کرد.همچنین نمیتوان آن ها را کوچکتر کرد. اغلب، وقتی مردم می‌گویند که می‌خواهند منافذ پوست خود را باز کنند، چیزی که به آن اشاره می‌کنند تمیز کردن عمیق برای از بین بردن چربی اضافی و آلودگی است. این ممکن است باعث شود منافذ باز به نظر کوچک شده یا بسته شده باشند.

در واقع کارهای زیادی می توانید انجام دهید تا منافذ کمتر دیده شوند و خبر خوب آن که بسیاری از این کارها را می‌توانید به تنهایی انجام دهید.

علل بزرگ به نظر رسیدن منافذ باز

دلایل متعددی وجود دارد که منافذ باز به نظر می رسد:

 • سطح بالای تولید روغن (سبوم).
 • کاهش خاصیت ارتجاعی اطراف منافذ
 • فولیکول‌های ضخیم مو
 • ژنتیک یا وراثت
 • کاهش تولید کلاژن در پوست، ناشی از افزایش سن
 • آسیب نور خورشید یا قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید

منافذ باز در مقابل منافذ تمیز

علیرغم شیوع محصولاتی که وعده «باز کردن منافذ» را می‌دهند، مهم است که به یاد داشته باشید که منافذ شما از قبل باز هستند. بخور صورت ممکن است به شما این حس را بدهد که گویی منافذ پوستتان را باز می‌کنید، اما در اصل، کاری که واقعاً انجام می‌دهید این است که منافذ خود را از چربی، سلول‌های مرده پوست و مواد زائد پاکسازی می‌کنید. در حالی که پوست از نظر فنی مانند ریه‌های ما تنفس نمی‌کند، اما به منافذ باز نیاز دارد تا شما را خنک نگه دارد و سلول‌های مرده پوست را از بین ببرد تا سلول‌های جدید رشد کنند.

 

روش های درمان منافذ باز پوست

منافذ باز روی گونه ها، بینی و پیشانی شما می‌توانند با افزایش سن یا زمانی که منافذ مسدود شده اند بزرگتر به نظر برسند. تمیز نگه داشتن پوست و دوری از آفتاب، دو تا از بهترین راه هایی است که می توانید ظاهر منافذ باز را کاهش دهید. در حالی که در واقع هیچ چیزی منافذ را باز یا بسته نمی‌کند، درمان‌هایی در دسترس هستند که می‌توانند آنها را کوچک‌تر نشان دهند و ظاهری سالم‌تر و شاداب‌تر به شما بدهند:

 

بخور دادن می تواند به پاک کردن منافذ، کوچکتر نشان دادن آنها و ایجاد درخشندگی در پوست شما کمک کند. سعی کنید گیاهان یا روغن‌های مناسب با پوست خود را به آب اضافه کنید تا تجربه شما زیباتر و دلپذیرتر شود.

 

ماسک های صورت

ماسک هایی که روی پوست خشک می‌شوند در از بین بردن جوش‌های سر سیاه موثر هستند و همچنین می‌توانند به کاهش ظاهر منافذ باز پوست کمک کنند. سعی کنید چندین نوع ماسک را آزمایش کنید تا ببینید کدام یک برای شما بهتر است. ماسک‌های پیشنهادی ما برای امتحان شامل ماسک‌های خاک رس یا بلغور جو دوسر هستند. ماسک‌های صورت به خارج کردن ناخالصی‌ها از منافذ کمک می‌کنند و آن‌ها را کوچک‌تر نشان می‌دهند.

لایه برداری

لایه برداری پوست به حذف مواردی که منافذ پوست را مسدود می‌کنند، مانند چربی و مواد زائد کمک می کند. لایه بردارها زمانی بهترین عملکرد را دارند که با یک روتین مشخص استفاده شوند. شما می‌توانید از طیف وسیعی از محصولات لایه بردار، از جمله قابض‌ها، کرم ها و لوسیون ها استفاده کنید. برخی از مواردی که باید امتحان کنید عبارتند از:

 • رتینوئیدها
 • اسیدهای آلفا هیدروکسی (سیتریک، لاکتیک یا اسید گلیکولیک)
 • بتا هیدروکسی (اسید سالیسیلیک)

درمان های لیزری

درمان‌های لیزری حرفه‌ای و غیرتهاجمی در مطب متخصص پوست یا در مرکز تخصصی مراقبت از پوست انجام می‌شوند. آنها با جوانسازی تولید کلاژن عمل می کنند و ممکن است برای منافذ بزرگ ناشی از پیری یا آسیب خورشید موثر باشند. این روش همچنین ممکن است در کاهش اسکار آکنه موثر باشند.

درمان افتادگی پوست

با افزایش سن، پوست سفتی خود را از دست می دهد و شروع به افتادگی می کند و همزمان منافذ پوست بزرگتر به نظر می رسند.

یک متخصص پوست و یا مرکز تخصصی پوستی که مجوز داشته باشد می تواند پوست شما را بررسی کند و به شما بگوید چه چیزی می تواند پوست شما را سفت کند. بسیاری از روش‌ها را می‌توان در مطب متخصص پوست انجام داد و نیازی به استراحت نیست. شما می توانید از گزینه های زیادی برای لیفت کردن پوست خود استفاده کنید.

روش های پیشگیری از منافذ باز پوست

روش‌های پیشگیری از منافذ باز 

شما نمی توانید وراثت یا سن خود را تغییر دهید، اما می توانید یک روال مراقبت از پوست پیشگیرانه را اتخاذ کنید که به منظور کاهش ظاهر منافذ باز باشد. مراحل شامل:

فقط از محصولات مراقبت از پوست و آرایش غیر کومدون زا استفاده کنید

کلمه "غیر کومدون زا" به این معنی است که این محصول منافذ شما را مسدود نمی‌کند. هنگامی که منافذ مسدود می‌شوند، منبسط می‌شوند، که می تواند باعث شود که منافذ شما بزرگتر نظر برسند.

برای جلوگیری از مسدود شدن منافذ پوست، به دنبال یکی از اصطلاحات زیر در مورد هر چیزی که روی صورت خود می‌زنید، بگردید:

 • غیر کومدوژنیک
 • بدون روغن، بدون چربی
 • منافذ را مسدود نخواهد کرد

اگر یکی از این شرایط را نمی‌بینید، از محصول استفاده نکنید.

صورت خود را دو بار در روز تمیز کنید

منافذ مسدود شده یا پوست چرب می تواند منافذ را بزرگتر نشان دهد. تمیز کردن دو بار در روز می تواند منافذ را باز کند، از مسدود شدن منافذ جلوگیری کند و چربی را کاهش دهد. هنگام تمیز کردن صورت خود:

 • از آب گرم استفاده نکنید. آب داغ می تواند پوست شما را تحریک کند و باعث بزرگتر به نظر رسیدن منافذ شود.
 • به آرامی صورت خود را بشویید. اسکراب می تواند پوست شما را تحریک کرده و باعث التهاب شود. هنگامی که پوست ملتهب است، منافذ بیشتر قابل توجه هستند.
 • یک پاک کننده ملایم و غیر کومدون زا پیدا کنید. شما میبایست هر کاری که می توانید انجام دهید تا از تحریک پوست خود جلوگیری کنید و منافذ خود را مسدود نکنید.

از رتینول استفاده کنید

اگر پوست چرب و یا آکنه خفیف دارید، یا اگر پوست شما نسبت به گذشته سفت‌تر و منافذ پوست بزرگتر به نظر می رسند، استفاده از یک محصول مراقبت از پوست با رتینول یا رتینیل پالمیتات ممکن است کمک کند. برای بهترین نتیجه، محصول را قبل از رفتن به رختخواب بمالید.

توجه داشته باشید که برخی افراد متوجه می شوند که این نوع محصولات مراقبت از پوست باعث تحریک پوست آنها می شود. می‌توانید با شستن صورت و سپس 30 دقیقه صبر کردن برای استفاده از محصول از این امر جلوگیری کنید.

 

هشدار: اگر باردار یا شیرده هستید، نباید از محصولات حاوی رتینول یا رتینیل پالمیتات استفاده کنید.

درمان آکنه را در اولویت قرار دهید

آکنه منافذ شما را می بندد و همین امر می‌تواند منافذ شما را بیشتر نمایان کند.

استفاده از پاک کننده با اسید سالیسیلیک ممکن است به بهبود ای موضوع کمک کند. مطالعات نشان می دهد که اسید سالیسیلیک می‌تواند منافذ را باز کند. برخی از پاک کننده‌های حاوی اسید سالیسیلیک به اندازه کافی ملایم هستند که بتوان از آنها هر روز استفاده کرد.

اگر اسید سالیسیلیک پوست شما را خشک یا تحریک می کند، پاک کننده‌ها را به صورت متناوب استفاده کنید، به این صورت که هنگام بیدار شدن از خواب از یک پاک کننده ملایم و غیر کومدون زا و قبل از خواب از پاک کننده اسید سالیسیلیک  استفاده کنید.

بسیاری از افرادی که آکنه دارند، برای کنترل آکنه خود به بیشتر از آکنه سالیسیلیک نیاز دارند و میبایست حتما به پزشک متخصص پوست مراجعه کنند.

هر روز از صورت خود با ضد آفتاب محافظت کنید

هر چه آفتاب بیشتر به پوست شما آسیب برساند، استحکام آن کمتر می شود. هنگامی که پوست شروع به از دست دادن استحکام خود می کند، منافذ بیشتر به نظر می رسند.

استفاده از کرم ضد آفتاب با طیف وسیع و مقاوم در برابر آب با SPF 30 یا بالاتر به جلوگیری از آسیب پوست در برابر آفتاب کمک می کند. برای محافظت از پوست خود، هر روز از کرم ضد آفتاب استفاده کنید، حتی زمانی که بیرون باران یا سرد است. هر بار که اشعه های خورشید به پوست ما برخورد می کند، می تواند به پوست ما آسیب برساند. این آسیب به مرور زمان ایجاد می شود.

با پوست خود مهربان باشید

محکم کشیدن لیف یا برس شستشوی صورت بر روی پوست باعث تمیزتر شدن آن نمی‌شود، اما می‌تواند پوست شما را تحریک کند و منافذ شما را بزرگ‌تر نشان دهد.

با پوست خود بسیار ملایم رفتار کنید و هرگز پوست صورت خود را مالش ندهید، نکشید، یا فشار ندهید.

0 0 رای ها
به این مقاله امتیاز دهید!
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
ارزو
ارزو
میهمان
1 سال قبل

عالی بود…تشکر♥️

2
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x