پاک کردن “تتو لب”: روش لیزری و غیرلیزری

پاک کردن تتو لب

مردم عاشق آرایش دائم لب هستند! و واضح است که چرا؟! رنگ کردن لب‌هایتان با آرایش دائمی، شما را از استفاده از محصولات آرایشی لب بی نیاز می‌کند، به لب‌های شما حجم بیشتری می‌دهد، نواقص احتمالی لب‌های شما را می‌پوشاند و البته هر کاری هم که انجام دهید، پاک نمی‌شود.اما اگر در انجام آرایش دائم لب و یا آن چه که در گذشته تتو لب نامیده میشد، اشتباهی رخ دهد یا پس از مدت‌ها به دنبال تغییر آن باشید آن وقت است که به دنبال گزینه‌های پاک کردن تتو لب خواهید گشت. اطلاعات متناقض، زیاد و گاها اشتباهی در مورد ریموو تتو لب وجود دارد.

برای پاک کردن تتو از هر نوع  (اعم از تتو بدن و یا آرایش دائم روی صورت) دو گزینه کلی پاک کردن لیزری و غیر لیزری تتو وجود دارد.

پاک کردن تتو لب با لیزر:

این روش به عنوان روشی غیر تهاجمی شناخته می‌شود که در آن هیچ گونه زخم ایجاد نمی‌شود و لایه برداری از پوست نیز صورت نمیگیرد.

پاک کردت تتو لب بدون لیزر:

در این روش بر خلاف حالت تتو زدن عمل می‌شود. یعنی با تزریق محلولی خاص و خراشاندن قسمت تتو شده، رنگدانه‌ها خارج شده و تتو از بین می‌رود.

پاک کردن تتو لب

حذف تتو لب با لیزر

حذف تتو آرایش دائم لب با لیزر بر اساس اصل شکستن رنگدانه‌های ناخواسته عمل می‌کند و بدن را قادر می سازد تا آن‌ها را استخراج کند. رنگدانه توسط پرتو لیزری که به پوست نفوذ می‌کند، هدف قرار می‌گیرد  و انرژی آن، مولکول‌ها را به ذرات کوچکتر تجزیه می کند. سلول‌هایی که به اصطلاح "سلول‌های پاک کننده"هستند در خون این ذرات را به دام می‌اندازند و از طریق سیستم لنفاوی استخراج می‌کنند.

در یک جلسه حذف تتو با لیزر تنها می‌توان مقدار مشخصی از رنگدانه را تجزیه کرد، بنابراین این روش میبایست تا زمانی که بتوان همه رنگدانه‌ها را استخراج کرد، تکرار گردد.

چندین نوع متفاوت لیزر وجود دارد. البته همه آنها برای هر رنگدانه و فرمول به یک اندازه خوب عمل نمی‌کنند. بنابراین در این زمینه حتما از متخصص مربوطه کمک بگیرید.

آیا ایمن است؟

اگر از فناوری مناسب استفاده شود و اگر تمام پارامترها به طور کامل برای مورد خاص تنظیم شده باشند، معمولاً بی خطر است. با این حال، خطر ایجاد اسکار و هیپوپیگمانتاسیون در رنگ پوست‌های تیره تر وجود دارد.

یک تکنسین ماهر می‌داند که چگونه درمان را به روش ایمن انجام دهد، که به بهترین نتیجه با کمترین میزان خطر و عارضه برسید. اما مراقب باشید که به چه کسی اعتماد می‌کنید؛ این تکنیک بسیار تخصصی است و همه افراد مجوز آن را ندارند.


دوره آموزش تخصصی فی ریمووال در آکادمی بانو یاسمن رئیسی

نکته مهم!

بیشتر رنگدانه‌های مورد استفاده برای آرایa دائم لب حاوی مقدار مشخصی دی اکسید تیتانیوم هستند؛ نوعی رنگدانه سفید که اغلب در فرمول‌های سبک‌تر وجود دارد.

هنگامی که پرتو لیزر به دی اکسید تیتانیوم تابانده می‌شود، اغلب اکسید شده و تیره می‌شود. در این حالت رنگ آن ممکن است مایل به خاکستری، آبی یا حتی سیاه به نظر برسد. این رنگ با جلسه‌های درمان‌ بعدی حذف می‌شود، اما تا چند هفته بعد، پس از بهبودی پوست از جلسه قبل همچنان وجود دارند.. این تغییر رنگ اساسا بی ضرر است، اما قطعا جذاب نیست.

به همین دلیل است که اکثر مراجعین از پاک کردن آرایش دائم لب با لیزر خودداری می‌کنند و به جای آن به سراغ گزینه‌های غیر لیزری می‌روند یا 1 الی2 جلسه لیزر می‌کنند و سپس به گزینه‌های غیر لیزری روی می‌آورند.

حذف تتو لب بدون لیزر

گزینه‌های غیر لیزری رویکرد متفاوتی دارند: رنگدانه‌ها مستقیماً از پوست استخراج می‌شوند.

این روش‌ها در واقع به نوعی معکوس روش آرایش دائم عمل می‌کنند: پوست روی رنگدانه‌های ناخواسته با دستگاهی باز می‌شود(به همان روشی که جوهر در آن تزریق شده است). یک محلول ویژه در پوست باز تزریق می‌شود که رنگدانه را بلند می کند. لنف (و احتمالاً مقداری خون) توسط بدن ترشح می‌شود و رنگدانه‌ها را به سطح پوست می‌آورد، جایی که دلمه ایجاد می‌شود.

هنگامی که پوست زیر دلمه بهبود یافت، دلمه می‌افتد و رنگدانه‌های بلند شده را با خود می برد. درست مانند حذف تتو به روش لیزر، این روش نیز ممکن است چندین جلسه طول بکشد تا رنگدانه به طور کامل از بین برود.

محلول های مورد استفاده برای لیفت رنگدانه متنوع است. پرمصرف‌ترین آن‌ها بر پایه نمک (حذف نمک) هستند، اما ترکیبات مختلفی از اسیدها نیز وجود دارد. 

آیا ایمن است؟

به طور کلی، بله، اما باز کردن پوست همیشه خطر ایجاد اسکار را به همراه دارد. اگر زخم‌های ایجاد شده بیش از اندازه عمیق و گسترده باشد جای زخم ایجاد می‌شود. همچنین در این روش قاعدتا خطر عفونت وجود دارد، زیرا لایه محافظ و رویی پوست شکسته است. به علاوه خطر جزئی واکنش آلرژیک به محصولات مورد استفاده نیز ممکن است وجود داشته باشد که می‌توان با تست پچ از آن جلوگیری کرد.

توجه!

در هر دو روش تا مدتی رنگ و فرم لب شما ناخوشایند خواهد بود!

همانطور که اشاره کردیم، حذف با روش لیزر می‌تواند در ابتدا باعث اکسیده شدن و تیره شدن اجزای رنگدانه شود و سپس رنگدانه تیره شده را می توان حذف کرد، اما شما باید مدتی با رنگدانه اکسید شده زندگی کنید.

گزینه های حذف غیر لیزری مستلزم پوسته پوسته شدن است که می تواند کاملاً برجسته به نظر برسد.

کدام گزینه بهتر است؟

از بین بردن رنگدانه‌ها از لب تا حدودی پیچیده‌تر از حذف آنها از روی ابروها است. ما باید برای حذف تتو لب دو حالت در نظر بگیریم: حذف رنگدانه‌ها از پوست لب و یا از بین بردن آنها از پوست صورت اطراف لب.

این 2 نوع پوست خواص بسیار متفاوتی دارند و نمی‌توان آنها را به یک روش درمان کرد.

  • اگر رنگدانه‌ها روی لب باشد:

در واقع یک راه استاندارد برای حذف آرایش دائم یا تتو لب از پوست لب وجود ندارد.

حذف با لیزر
پوست لب‌ها فوق العاده نازک و حساس است. حذف تتو از آن با لیزر می تواند بسیار خطرناک باشد، زیرا خطر آسیب بافتی و خطر هیپوپیگمانتاسیون وجود دارد. 

حذف بدون لیزر
در مورد تکنیک‌های غیر لیزری نیز وضعیت به همین صورت است. برخی ادعا می‌کنند که روش‌های شناخته‌شده مانند حذف بر پایه نمک برای پوست لب‌ها بی‌خطر نیستند.

در هر صورت، اگر می‌خواهید رژ لبی را از لب‌هایتان ریموو کنید شاید بهتر است ریسک نکنید و فقط منتظر بمانید تا محو شود. بعلاوه می‌توانید از اسکراب‌های معمولی لب به صورت روزانه استفاده کنید اما مراقب باشید که خشن برخورد نکنید.

  • اگر رنگدانه خارج از مرز لب باشد

هرچند تتو لب نباید خارج از مرز لب(نقطه ای که پوست لب‌ها به پوست صورت تبدیل می شود)اعمال شود. اما این روش در حال حاضر کم و بیش رایج است، اما در گذشته، مشتریان درخواست می‌کردند که رنگدانه‌ها در اطراف لب‌های واقعی‌شان کار شود(تتو خط لب) تا لب ها را حجیم تر نشان دهند.

بنابراین اکثر مشتریانی که برای پاک کردن تتو لب مراجعه می‌کنند، در واقع می‌خواهند از خط لب دائمی که خارج از مرز لبشان انجام شده خلاص شوند.

در این صورت مشکلی نیست و هر دو روش حذف تتو لب با لیزر و بدون لیزر کاربردی است.

تنها چیزی که باید از آن اطلاع داشته باشید این است که اگر برای لیزر اقدام می‌کنید، ممکن است مجبور شوید برای مدتی با یک طرح کلی مایل به آبی یا مایل به خاکستری زندگی کنید.

 

وسایل مورد نیاز دوره فی ریمووال آکادمی یاسمن رئیسی

 

نکته نهایی این است که حذف تتو لب با صبوری شما امکانپذیر است.

0 0 رای ها
به این مقاله امتیاز دهید!
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x