10 فایده هیالورونیک اسید برای پوست + نکات مهم برای استفاده

10 فایده هیالورونیک اسید برای پوست + نکات مهم برای استفاده

فواید هیالورونیک اسید

فواید هیالورونیک اسید برای پوست

 

هیالورونیک اسید و فواید آن برای پوست

هیالورونیک اسید یک عنصر کلیدی در محصولات مراقبت از پوست است. اما...

  •  مزایای استفاده از هیالورونیک اسید چیست؟
  • چطور باید از آن استفاده کرد؟
  • و آیا می توان از هیالورونیک اسید و ویتامین C با هم استفاده کرد؟

امروز، من، یاسمن رئیسی با بیش از بیست سال تجربه در زمینه پوست و محوصلات پوستی اینجا هستم تا پاسخ تمام سوالات شما را در ادامه این مطلب بیان کنم. پس با من همراه باشید

 

هیالورونیک اسید چیست؟

 

نام اسید هیالورونیک ممکن است ترسناک به نظر برسد و قطعا بسیاری از ما اصلا نمیتوانیم تصوری از مالیدن اسید روی صورت خود داشته باشیم! اما علم به ما نشان داده است که این اسید در مراقبت از پوست فوق العاده است.

هیالورونیک اسید یک ماده ژل مانند است که توانایی منحصر به فردی در حفظ رطوبت دارد. در واقع، بدن ما آن را به طور طبیعی تولید می‌کند تا پوست ما را نرم و لطیف نگه دارد. همچنین در چشم‌ها، مفاصل و بافت همبند بدن ما نیز یافت می‌شود. بنابراین، به‌عنوان یک جزء ضد پیری در کرم‌ها و سرم‌های صورت به طرز شگفت‌انگیزی عمل می‌کند، زیرا اسید هیالورونیک می‌تواند بیش از 1000 برابر وزن خود، در خود آب را نگه دارد.

با افزایش سن، کمتر و کمتر اسید هیالورونیک تولید می‌کنیم.

از حدود 25 سالگی، تولید اسید هیالورونیک خود پوست به آرامی کاهش می یابد. یعنی پوست سریعتر رطوبت خود و حجم خود را از دست می دهد. خطوط ریز ایجاد می شود و در نهایت اولین چین و چروک‌ها ظاهر می شوند.

هیالورونیک اسید چیست؟

اسید هیالورونیک به طور طبیعی در بدن وجود دارد.

اسید هیالورونیک نه تنها بخش مهمی از پوست ما است، بلکه جزء اصلی مایع مفصلی ما نیزمحسوب می‌شود. در صورت بروز مشکلاتی در مفاصل در سنین بالا می توان از اسید هیالورونیک برای کمک به آنها استفاده کرد. به عنوان مثال، این ماده فعال در پزشکی مدرن برای درمان انواع آرتروز استفاده می‌شود. 

 

اسید هیالورونیک مورد استفاده در کرم‌ها و سرم‌ها از چه ساخته شده است؟

اسید هیالورونیک موجود در کرم‌ها یا سرم‌ها در آزمایشگاه و با استفاده از یک فرآیند بیوتکنولوژیکی تولید می‌شود، بنابراین کاملاً گیاهی است. فراید تولید آن می‌تواند به اشکال مختلف و بنابراین دقیقاً مطابق با نیازهای پوست باشد. مراقبت از پوست با اسید هیالورونیک می‌تواند کمبود رطوبت در پوست شما را، که به طور طبیعی با افزایش سن کاهش می‌یابد، جبران کند.

چه فرم هایی از هیالورون وجود دارد و هر کدام چگونه کار می کنند؟

در مراقبت از پوست، ما از هیالورون، هیالورونیک اسید و هیالورونان صحبت می کنیم. سوالی که پیش می‌آید این است که آیا تفاوتی وجود دارد؟ پاسخ بسیار ساده است: نه.

هیالورون، هیالورونیک اسید و هیالورونان هر سه یک چیز را توصیف می‌کنند. با این حال، اسید هیالورونیک در اندازه های مولکولی متفاوتی وجود دارد. دانستن اندازه‌های مولوکولی هیالورونیک اسید مهم است جرا که پوست شما آنها را بصورت متفاوتی جذب می‌کند. دو شکل کلی هیالورونیک اسید وجود دارد: هیالورونیک اسید با زنجیره بلند و هیالورونیک اسید با زنجیره کوتاه.

هیالورونیک اسید با زنجیره بلند وزن مولکولی بالایی دارد، بنابراین روی پوست قرار می‌گیرد و به پوست نفوذ نمی‌کند. این نوع دارای اثر ضد التهابی است.همچنین باعث می‌شود پوست شما انعطاف پذیرتر به نظر برسد.هیالورونیک اسید زنجیره بلند با شستن از بین میرود و اثر طولانی مدت ندارد.

هیالورونیک اسید با زنجیره کوتاه به عمق پوست نفوذ و به ذخیره رطوبت در بافت همبند پوست کمک می‌کند. این کار نه تنها پوست را حجیم‌تر و محکم‌تر می‌کند، بلکه چین و چروک‌ها را نیز به وضوح کاهش می دهد.

فواید هیالورونیک اسید

آبرسانی
اسید هیالورونیک به پوست نفوذ می‌کند و آب را به سلول‌های پوست متصل می‌کند و به تمام لایه‌های پوست رطوبت ارزشمند و جوان کننده تزریق می‌کند.
حفظ رطوبت
پس از تزریق رطوبت با ارزش به اپیدرم (لایه بالایی پوست)، اسید هیالورونیک به عنوان یک مرطوب کننده عمل می‌کند و به جذب رطوبت از محیط اطراف ادامه می‌دهد. این کار باعث آبرسانی پایدار برای پوست می‌شود.
افزایش سد چربی
لایه بالایی پوست (اپیدرم) بیشترین آسیب های خارجی (سموم) را می پذیرد. با افزایش سن، سد چربی (اسیدهای چرب که در آب محبوس می شوند و از ورود مواد محرک به پوست جلوگیری می کنند) در اپیدرم کند می شود.اسید هیالورونیک سدهای طبیعی پوست را تقویت و به کاهش تخریب سد لیپیدی و به محافظت و تقویت آن کمک میکند.
افزایش انعطاف پذیری
هنگامی که سد چربی پوست بیشتر شده و توسط هیالورونیک اسید محافظت می‌شود، پوست بهتر می تواند از خود در برابر عوامل پیری و آلاینده‌های محیطی دفاع کند. هنگامی که پوست با این سموم مبارزه نمی‌کند، پوست کمتر چروکیده می‌شود و روشن‌تر می‌ماند.
پوست سفت‌تر
هیچ کس خواهان افتادگی پوست نیست. با بالا رفتن سن، الاستین در پوست تجزیه می‌شود و پوست استحکام خود را از دست می‌دهد.هیالورونیک اسید جایگزین الاستین شما نمی شود، اما می‌تواند به سفتی پوست کمک کند. از آنجایی که اسید هیالورونیک پوست را با رطوبت پر می کند، نتیجه کلی آن داشتن پوستی سفت تر خواهد بود.
بافت صاف تر
اسید هیالورونیک همانطور که ظاهر پوست را سفت‌تر نشان می‌دهد، بافت پوست را نیز صاف‌تر می‌کند.
کاهش خطوط ریز و چین و چروک
اسید هیالورونیک رطوبت پوست را حفظ می‌کند و یک اثر حجیم ایجاد می‌کند. هنگامی که پوست محافظت شده و هیدراته می شود، تولید سلول‌های پوستی افزایش می‌یابد و در نتیجه چین و چروک کاهش می یابد.
تحریک بازسازی سلول‌های پوست
اسید هیالورونیک روند نوسازی سلولی را تسریع نمی کند، اما با آبرسانی بیشتر و محافظت از سد به پوست، به بازسازی سلول‌های پوست کمک می‌کند درنتیجه منجر به داشتن سلول‌های سالم‌تر و چهره‌ای شاداب‌تر می‌شود.
کاهش کک و مک
اسید هیالورونیکبا کمک به تحریک بازسازی سلول‌های پوستی به کاهش و جلوگیری از لکه های پیری و مشکلات کک و مک کمک می کند. نکته مهم آن است که اگر به دنبال درمان لکه‌های تیره هستید، یک سرم ویتامین C نیز باید با اسید هیالورونیک همراه شود.
کاهش جوش صورت
اسید هیالورونیک با ایجاد تعادل مناسب رطوبت در پوست، از تولید بیش از حد چربی که منافذ پوست را مسدود کرده و باعث ایجاد جوش می‌شود، جلوگیری می‌کند.

استفاده همزمان از هیالورونیک اسید و ویتامین C

آیا پوستی سفت و سالم می خواهید؟

توصیه می‌کنیم اسید هیالورونیک را با سایر مواد مغذی ضد پیری ترکیب کنید. داشتن پوست سالم و سفت به مواد فعالی بستگی دارد که سد حفاظتی طبیعی پوست شما و ساختار پوست شما را تقویت می کند.

به یاد داشته باشید که پرتوهای فرابنفش، استرس اکسیداتیو(عدم تعادل بین رادیکال‌های آزاد و آنتی اکسیدان‌ها در بدن شما) علاوه بر کاهش میزان رطوبت پوست، عامل پیری پوست نیز هستند.

مرطوب‌کننده‌هایی مانند هیالورونیک اسید با آنتی‌اکسیدان‌هایی مانند ویتامین C یا ویتامین A به خوبی کار می‌کنند و می‌توانند با هم استفاده شوند و برخی از بهترین‌ها در ترکیبات ضد پیری پوست را تشکیل دهند.

علاوه بر این، همیشه باید از پوست خود در برابر نور خورشید محافظت کنید، بنابراین یک کرم روز با SPF یا یک ضد آفتاب را در صدر مراقبت‌های معمول خود قرار دهید.

با رعایت نکاتی کوچک اما مهم می‌توانید به خوبی از پوست خود مراقبت کنید و منتظر درخشندگی و تازگی آن باشید.

استفاده از ویتامین c و هیالورونیک اسید به صورت همزمان

چگونه از هیالورونیک اسید استفاده کنیم؟

هیالورونیک اسید  به طور طبیعی در بدن شما یافت می شود، اما بدن شما با افزایش سن مقدار کمتری اسید هیالورونیک تولید می کند (به دلیل قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش و استرس اکسیداتیو) بعلاوه، حدود 1/3 از اسید هیالورونیک طبیعی شما هر روز تجزیه می شود.

بنابراین از آنجایی که هیالورونیک اسید یک ماده طبیعی است که بدن ما تولید می کند، می توانید از هیالورونیک اسید بیش از یک بار در روتین مراقبت از پوست 24 ساعته خود استفاده کنید.

هیالورونیک اسید را می توان در طیف وسیعی از محصولات مراقبت از پوست، از جمله ماسک های ورقه ای، کرم های شب و روز و سرم‌ها یافت.

هیالورونیک اسید به هیدراته نگه داشتن پوست شما کمک می کند و بنابراین برای داشتن پوستی سالم و شاداب ضروری است.

توصیه من به شما عزیزان آن است که هیالورونیک اسید را صبح و عصر روی پوست تازه تمیز شده استفاده کنید.

1 1 رای
به این مقاله امتیاز دهید!
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x