سرم صورت: نحوه انتخاب و استفاده

همه چیز در مورد سرم صورت

احتمالا تاکنون در مورد سرم صورت و استفاده از آن در روتین پوستی زیاد شنیده‌اید.این شیشه‌های کوچک جادویی برای متحول کردن پوست شما بوجود آمده‌اند تا در نهایت پوستی درخشنده‌تر، جوان‌تر، بدون لکه و در کل سالم‌تر و زیباتر به شما تقدیم کنند.

اما اگر بعد از شنیدن اسم سرم صورت به این فکر می‌کنید که: بهترین سرم صورت کدام است و چگونه از آن درست استفاده کنم؟ آیا می‌شود بعد از کرم مرطوب کننده هم از سرم صورت استفاده کرد یا نه؟ آیا فقط باید در شب استفاده شود؟ بهترین میزان استفاده از آن چقد است؟ استفاده از آن قوانین خاص و دست و پا گیری دارد یا نه؟

تنها نیستید!

بنابراین در ادامه مطلب با من، یاسمن رئیسی، مدیریت مرکز تخصصی مراقبت از پوست، همراه شوید تا بدانید چگونه سرم صورت را انتخاب کنید و چطور از سرم صورت استفاده کنید تا بیشترین بهره را از آن ببرید.

چگونه یک سرم پوست مناسب انتخاب کنم؟

به عنوان یک گزینه همه منظوره، سرم حاوی اسید گلیکولیک و آلوئه ورا را امتحان کنید. اگر نوع پوست شما "معمولی" است یا به سادگی می خواهید سرمی بی عیب و نقص برای حفظ طراوت پوست خود داشته باشد، یکی از این مواد را امتحان کنید. آلوئه ورا قرمزی پوست را کاهش می‌دهد و از سویی دیگررطوبت پوست را افزایش می‌دهد. اسید گلیکولیک سلول‌های مرده پوست را از بین می‌برد تا منافذ شما را مسدود نکنند. فراموش نکنید که پروسه داشتن یک پوست عالی با آبرسانی شروع می‌شود!
اگر پوست شما مشکل خاصی ندارد اما همچنان می‌خواهید پوست خود را با مواد مغذی غنی درمان کنید، این یک گزینه عالی است. همچنین گزینه خوبی برای کمک به محو کردن آسیب‌های ناشی از آفتاب و جای جوش است.
علاوه بر این، می‌توانید به دنبال سرم‌هایی با روغن رز هیپ باشید. این سرم نیز قرمزی را کاهش‌ می‌دهد و به آبرسانی پوست کمک می کند.

برای کنترل آکنه از سرم حاوی ویتامین C، رتینول، اسید سالیسیلیک یا بنزوئیل پراکسید استفاده کنید. آنتی اکسیدان‌های موجود در ویتامین C به احیای پوست شما کمک می کند. رتینول و بنزوئیل پراکسید ترکیبات قوی ضد آکنه هستند، در حالی که اسید سالیسیلیک به درمان آکنه‌های موجود نیز کمک می‌کند. این ترکیب برای کاهش التهاب یا قرمزی، مدیریت چربی و درمان یا پیشگیری از آکنه عالی عمل می کند. علاوه بر این، سرم‌های حاوی این مواد به باز شدن منافذ پوست کمک می‌کنند.
اسید سالیسیلیک می‌تواند باعث آفتاب سوختگی شود، بنابراین بهتر است از این سرم در شب استفاده کنید.
نیاسینامید همچنین برای آبرسانی به پوست هایی که مستعد آکنه هستند مفید است.

اگر پوست خشکی دارید از سرم حاوی گلیکولیک و اسید هیالورونیک استفاده کنید. هم اسید گلیکولیک و هم اسید هیالورونیک به حفظ رطوبت پوست کمک می‌کنند. این مواد با هم ترکیب می‌شوند تا یک سرم قوی و مرطوب کننده ارائه دهند که برای پوست‌های خشک عالی عمل می‌کند. این سرم مانند یک مرطوب کننده سنگین احساس نمی شود و در عرض چند ثانیه پوست شما را عمیقاً آبرسانی می کند.
شما همچنین می توانید از ویتامین E، روغن رز هیپ، دانه چیا و کاملیا برای آبرسانی به پوست خود بدون مسدود شدن منافذ استفاده کنید.

برای کاهش چین و چروک، سرم حاوی رتینول و پپتید را انتخاب کنید. رتینول خطوط ریز و چین و چروک را پر می‌کند و پپتیدها به ساخت پوستی سالم کمک می‌کنند. ترکیب این مواد یک سرم فوق العاده برای کاهش چین و چروک به شما اعطا می‌کند. برای بهترین نتیجه، این سرم‌ها را در شب استفاده کنید تا پوست شما بتواند سرم را در هنگام خواب جذب کند، که برای درمان چین و چروک مفید است.
همچنین می‌توانید از سرم حاوی آنتی اکسیدان‌هایی از جمله ویتامین C و عصاره چای سبز نیز استفاده کنید. این مواد به محافظت از پوست شما و همچنین کاهش ظاهر چین و چروک کمک می‌کنند.

سرم‌های حاوی ویتامین C و اسید فرولیک را امتحان کنید تا رنگ پوست شما روشن شود. رنگ پوست شما ممکن است به دلیل قرار گرفتن در معرض نور خورشید، سیگار کشیدن، ژنتیک و خواب ضعیف تیره یا کدر به نظر برسد. ویتامین C و اسید فرولیک آنتی اکسیدان‌های قوی هستند که می‌توانند پوست شما را زنده کنند. آنها رادیکال‌های آزاد را در پوست شما خنثی می‌کنند و رنگ پوست شما را یکنواخت‌تر و زنده‌تر می‌کنند.
علاوه بر این، بسیاری از سرم‌های روشن کننده از عصاره چای سبز استفاده می‌کنند که یکی دیگر از آنتی اکسیدان های مفید است.
برخی از سرم‌های روشن کننده دارای موسین حلزون هستند که به دلیل توانایی آن در ترمیم جای زخم و بهبود تغییر رنگ یا لکه‌های ناهموار محبوب است.

لکه‌ها و رنگ‌های ناهموار پوست را با عصاره ریشه شیرین بیان و اسید کوجیک درمان کنید. عصاره ریشه شیرین بیان به از بین بردن ظاهر تغییر رنگ و لکه‌های پیری کمک می‌کند. اسید کوجیک، اسکار، آسیب‌های ناشی از نور خورشید و رنگ‌های ناهموار پوست را درمان می کند. در عرض چند هفته، اگر از سرم غنی از این مواد استفاده کنید، پوست شما ممکن است یکدست و درخشان به نظر برسد.
همچنین به دنبال سرم‌های حاوی ویتامین C باشید، زیرا این ماده برای روشن شدن پوست شناخته شده است.
بعلاوه می‌توانید برای یکنواخت کردن رنگ پوستتان، سرم حاوی آربوتین را انتخاب کنید. آربوتین معمولا برای جلوگیری از ظهور لکه‌های تیره استفاده می‌شود. همچنین بصورت کلی پوست شما را روشن می‌کند.
هنگام انتخاب سرم حاوی ویتامین C، به دنبال گزینه‌هایی با اسید ال اسکوربیک باشید که موثرترین بخش ویتامین است. این گزینه برای احیای رنگ ناهموار پوست مفید است.

از سرم زیر چشم برای کاهش سیاهی دور چشم استفاده کنید. سرم‌هایی با فرمول خاص وجود دارند که به طور خاص برای هدف قرار دادن حلقه های تیره زیر چشم شما ساخته شده‌اند. اگر می‌خواهید حلقه های زیر چشم را کاهش دهید، یکی از این موارد را انتخاب کنید. این سرم ها معمولاً سرشار از موادی مانند عصاره ریشه شیرین بیان یا آربوتین هستند. سرم های دور چشم را می‌توانید مستقیماً در ناحیه زیر چشم خود استفاده کنید..

می توانید بصورت همزمان از سرم دور چشم و سرم های روز و شب استفاده کنید.
از زدن سرم های زیر چشم به نواحی دیگر صورت خودداری کنید. گاهی اوقات مواد برای جذب زیر چشم قوی تر هستند و این می تواند باعث تحریک یا جوش شود.

 

چطور از سرم پوست استفاده کنم؟

قدم اول:

قبل از استفاده از سرم، پوست خود را بشویید و لایه برداری کنید. صورت خود را خیس کنید، سپس شوینده صورت خود را روی پیشانی، گونه ها، بینی و چانه خود ماساژ دهید. انگشتان خود را با حرکات کوچک و دایره ای حرکت دهید، سپس صورت را بشویید. شستن صورت کثیفی و چربی سطحی را از بین می برد، در حالی که لایه برداری برای تمیزی عمیق منافذ پوست شما صورت می‌پذیرد.
برای بهترین نتیجه، بهتر است صورت خود را روزانه بشویید حتی اگر بیرون نرفته و از موا آرایشی نیز استفاده نکرده باشید. از لایه بردار دستی و لایه بردار شیمیایی مانند اسید گلیکولیک در یک روز استفاده نکنید.

قدم دوم:

در صورت استفاده از سرم سبک، یک قطره را به هر بخش از صورت خود بمالید. مقدار سرمی که استفاده می‌کنید بسته به قوام مواد متفاوت است. یک قطره را روی انگشت خود بمالید، سپس روی گونه خود بمالید. این کار را برای گونه دیگر و همچنین ناحیه پیشانی و بینی/چانه خود تکرار کنید. سرم را به آرامی با حرکت رو به بالا مالش دهید.

قدم سوم:

قبل از استفاده از یک سرم غلیظ روی صورت، 3-5 قطره از آن را در دستان خود گرم کنید. سرم‌های متراکم‌تر باید قبل از استفاده از آنها گرم شوند. برای انجام این کار، چند قطره را در کف دست خود بچکانید، سپس دستان خود را به هم بمالید. این کار، محصول را به طور مساوی روی هر دو دست شما توزیع می‌کند. سپس، از حرکات فشاری ملایم استفاده کنید تا سرم را روی صورت خود بمالید. هر دو گونه، پیشانی، بینی و چانه خود را با سرم بپوشانید.
هنگام استفاده از سرم، با حرکات کششی ملایم به پوست خود فشار دهید.

قدم چهارم:

به مدت 30 تا 60 ثانیه به آرامی روی پوست خود ضربه بزنید تا سرم جذب شود. پس از اینکه سرم را روی پوست خود مالیدید، انگشتان خود را روی گونه خود قرار دهید و پوست خود را با حرکات دایره ای کوچک فشار دهید. این کار را در کل صورت خود برای حدود یک دقیقه تکرار کنید.
به این ترتیب سرم به عمق پوست شما جذب می‌شود.

قدم پنجم:

یک دقیقه صبر کنید و سپس مرطوب کننده را روی تمام صورت خود بمالید.
مرطوب‌کننده تمام خواص مغذی سرم را پوشش می‌دهد، بنابراین پوست شما در کمترین زمان درخشان و شاداب به نظر می‌رسد.
اگر این کار را صبح انجام می دهید، می توانید بعد از استفاده از مرطوب کننده آرایش خود را انجام دهید. فقط یک دقیقه دیگر به مرطوب کننده فرصت دهید تا قبل از شروع روتین آرایش خود خشک شود.

5 1 رای
به این مقاله امتیاز دهید!
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x